Ekim 28, 2021

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Yapı Firmaları Neden Merkezi Isıtma Sistemlerini Tercih Ediyor?

Gerek depreme dayanıklılık gereke birçok binanın yenilenme ihtiyacı nedeniyle ülkemizde büyük bir kentsel dönüşüm başlamış durumdadır. Bu dönüşüm kapsamında eski binalar yıkılıp akabinde çok daha konforlu, güvenli ve depreme dayanıklı binalar mülk sahiplerine sunulmaktadır. Bu binaların yapımını ve yenilenmesini üstelenen birçok yapı firması, günümüzde yaptığı yeni binalarda sıklıkla merkezi ısıtma sistemlerine yer vermektedir.

Merkezi ısıtma sistemlerinin avantajları nelerdir?

Merkezi ısıtma sistemleri bir başka kategori olan bireysel ısıtma sistemlerine ve kategori dışı olan yerden ısıtma sistemlerine göre daha fazla önümüze çıkmaya başlamıştır. Neredeyse her gün bir yerin yenilenmesinde merkezi ısıtma sistemi kullanıldığını duyuyor ve görüyoruz. Peki başta yapı firmaları olmak üzere neden merkezi ısıtma sistemleri bu kadar tercih ediliyor?

Hemen cevaplayalım; öncelikle merkezi ısıtma sistemleri daire sahiplerinin sorumluluklarını minimalize eden sistemlerdir. Açma kapama da dahil olmak üzere merkezi ısıtma sistemlerinde tüm süreç bina görevlileri tarafından tek bir elden yönetilir. Bireysel olarak daireler merkezi ısıtma sistemine müdahalede bulunamaz, kafalarına göre değiştiremezler. Bu minimum sorumluluk ilk tercih nedenlerinden biridir. Bir diğer ise takip etme gerekliliğinin olmamasıdır. Birçok bina görevlisi merkezi ısıtma sisteminin aylık ve yıllık bakımlarıyla ilgilenir olası arıza durumlarında ilgili görevlileri çağırır ve siz günlük olarak başka işlerinizi hallederken ısıtma sisteminizdeki sorun sizin gıyabınızda çözülmüş olur ki bunu bireysel ısıtma sistemlerinde yapmanız mümkün değildir. Kullanıcılarına böylesine zamandan tasarruf ettirmesini yanı sıra merkezi ısıtma sistemleri belli aylarda açık belli aylarda kapalı sistemlerdir. Böylelikle ister evde olun ister evde olmayın soğuk havalarda evinizin oda sıcaklığı çoğu zaman sabittir ki bu dışarıda, masanızın üstünde bıraktığınız meyvelerden evinizde beslediğiniz çiçeklere kadar birçok formu etkilemektedir. Dairelerin sorumluluğunu minimalize etmesi, daire maliklerini birçok yükten kurtarması nedeniyle günümüzdeki bina yenilenmelerinin birçoğunda artık yapı firmaları özellikle merkezi ısıtma sistemlerini tercih ederek ileriki dönemde daire sahiplerine birçok avantaj ve kolaylık sunmaktadır. Bununla birlikte merkezi ısıtma sistemleri özellikle çok daireleri binalarda çok daha ekonomik bir seçenek olmaktadır.