Aralık 10, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Samet Tekrardan 41 Gün Sonra Ata Bindi

Read this awesome post

Samet Tekrardan 41 Gün Sonra Ata Bindi

Geçen yıl Adana’da atından düşen ve ağır yaralanan jokey Samet Erkuş (32) 41 gün yoğun bakımda kaldı, fizik tedaviye başladı ve Konuşma ve yürümeye başladı. Erkuş, doktorunun tavsiyesi üzerine ata binmeyi bıraktı ve kazadan 18 ay sonra ilk kez ata bindi.

Geçen yıl 18 Nisan saat 19:00’da Adana- Yeşil-oba Hipodromu’nda 5. yarışta 4 numaralı “Luminary” atlı jokey Samet Erkuş dengesini kaybederek yarışa yaklaşık 40 saniye düştü. Özel bir hastaneye kaldırılan Erkuş’ta kafatası kırığı tespit edildi. Aynı gün ameliyata alınan Erkuş, daha sonra Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Kariyeri boyunca 409 birincilik, 424 saniyelik ve 439 üçüncülük ile 4.843 yarışta forma giyen Erkuş, 41 gün sonra tedavi gördüğü yoğun bakımda gözlerini açtı.

Taburcu Oldu

Hastaneden taburcu olduktan sonra vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için fizik tedaviye başlayan Erkuş, bir süre sonra destekle konuşmaya ve yürümeye başladı. Erkuş, bu süreçte doktorunun tavsiyelerine artık uymadığını açıkladı. Tedavisine devam eden Erkuş, gün geçtikçe iyileşiyor ve desteksiz yürüyebiliyor. Sağlığına kavuşan Erkuş, Adana Arena’da nefes aldı. Kazadan 18 ay sonra ilk kez ata binen Erkuş, amcasının atı “Pekalp” ile buradaki ahırda karşılaştı. Sürüş sırasında duygularını yüzüne yansıtan Erkuş, DHA’ya hissettiklerini anlattı.

Erkuş, kazada geçirdiği travmatik beyin hasarı nedeniyle o anlardan hiçbir şey hatırlamadığını söyledi. İşini çok sevdiğini ama sağlığının daha önemli olduğunu vurgulayan Erkuş, “Atları ve işimi seviyorum ama bu kaza beni mesleğimden aldı. Bugün binerken çok heyecanlıydım. Öpmek ve sevmek çok güzel Jokey olmamama rağmen binmek ve antrenman yapmak istiyorum. Yarışları izliyorum. Atlarıma bakmaya devam ediyorum. Emekliliğime dair bir heyet raporum var. Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) onayını bekliyoruz” dedi. Cloudbet giriş