Aralık 10, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Prostat Kanseri Ve Mutluluk Çubuğu

Prostat kanserini anlamak için önce prostatın ne olduğunu bilmeliyiz. Prostat, erkek vücudunda bulunan bir bezdir ve prostat bezinin asıl işlevi meni yapmaktır; Spermin depolanmasından ve beslenmesinden sorumlu olan bir sıvı. Prostat mesanenin altında bulunur ve mesaneden ayrılan üretrayı çevreler. Prostat genellikle ceviz büyüklüğündedir ve yaşla birlikte büyür.

 Prostat Kanseri Nedir?

 Bir grup prostat hücresi kontrolsüz bir şekilde çoğalırsa prostat kanseri meydana gelir. Bazı prostat kanseri türleri vardır ki, o kadar yavaş büyürler ki, herhangi bir soruna neden olmazlar ve bir kişinin ömrü üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu nedenle bazı erkekler bu tip prostat kanserine sahip olmalarına rağmen tedaviye ihtiyaç duymazlar.

 Bununla birlikte, bazı prostat kanseri türleri sadece hızla büyümekle kalmaz, aynı zamanda vücuda yayılma ve yayılma olasılıkları da daha yüksektir. Bu tip prostat kanseri bir kişi için sorun olabilir ve yayılmasını önlemek için hemen tedaviye başlanmalıdır.

 Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 Ne yazık ki, prostat kanseri, şüpheli prostat kanserine ve erken teşhisine yol açabilecek erken semptomlara sahip değildir. Vücudun kanserli kitlenin çevresinde, kanserli kitle büyüdükçe ve ağrıya neden olurken bası yapabilecek hassas bir bölgesi yoktur, bu nedenle hastalık yıllarca asemptomatik kalabilir. Bu nedenle 45 yaş üstü erkeklerin düzenli olarak kan tahlilleri veya belki de muayene ile muayene olmaları, hastalığın erken teşhisi için özellikle önemlidir. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerden biridir.

 Bazı hastalarda prostat kanseri aşağıdaki semptomlara sahip olabilir. Mutluluk çubuğu Onları görürseniz, bir doktora görünmek daha iyidir:

 Özellikle geceleri sık idrara çıkma

 İdrara çıkmayı başlatma veya durdurma zorluğu

 Kötü akış veya damlayan idrar

 Ağrılı veya ağrılı idrara çıkma

 ağrılı boşalma

 İdrarda veya menide kan bulunması

 Anüste baskı veya ağrı hissi

 Alt sırt, pelvis veya uylukta ağrı veya sertlik

 Unutulmaması gereken önemli nokta, prostat üriner semptomlarının olması mutlaka prostat kanserine sahip olmak anlamına gelmez. Prostat iltihabı ve prostatın iyi huylu büyümesi, prostat kanseri ve mutluluk çubuğu aynı semptomları olan erkeklerde çok yaygın hastalıklardır.

 Prostat kanseri, diyabet, sigara, kalp hastalığı veya yaşlılıkla ilişkili olmadıkça normalde erektil disfonksiyona neden olmaz. Her durumda, prostat kanseri belirtilerimiz varsa, kanser olduğumuz anlamına gelmez, ancak bir üroloğa görünmeliyiz.

 Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

 Doğru tedavi seçeneğinin seçilmesi aşağıdaki koşullara bağlıdır:

 Kanser sadece prostat bezinin içinde mi, yoksa prostattan mı büyümüş, yoksa vücudun diğer bölgelerine mi yayılmış? Kanser büyüme hızı, her bir tedavi seçeneğinin avantaj ve dezavantajları, her bir seçeneğin olası yan etkileri, prostat kanserinin tekrarlaması durumunda mevcut tedavi seçiminin gelecekteki tedavi seçeneklerine etkisi, genel durum ve tanı anındaki yaşam beklentisi bunlardan bazılarıdır. tedavi seçimindeki noktalar Önemli bir rol oynarlar.

 Prostatın cerrahisi (tamamen çıkarılması) ve vücudun dışından veya içinden radyasyon tedavisi (radyoterapi) (brakiterapi), prostat bezi bölgesinde kalan prostat kanserini tedavi etmek için kullanılan en yaygın yöntemlerdir.

 Prostat kanseri prostatın dışındaysa ancak henüz ekstremitelere yayılmadıysa, hormon tedavisi cerrahi, radyoterapi veya brakiterapi ile artırılan bir seçenektir. Bu durumda, tipik olarak iki veya üç tedavi seçeneğinin bir kombinasyonu kullanılır.

 Ancak prostat kanseri vücudun uzak bölgelerine yayılmışsa artık cerrahi ve radyasyon tedavisi kullanılmayacaktır. Bu durumlarda kemoterapi ve hormon tedavisi hastaya sunulan tedavi seçenekleridir.