Aralık 10, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Parmak izi okuma sistemi nedir? Çalışma prensibi nedir?

Parmak izi okuma sistemi nedir? Çalışma prensibi nedir?

Parmak izi okuyucuları günümüz dünyasında gelişen teknolojik çalışmalarla geniş alanda uygulanmaya başlamıştır. En yaygın olarak kullanılan biyometrik tanıma sistemleridir. İşyerlerimizden cebimizdeki telefonlara kadar çok çeşitli yerlerde parmak izi okuyucularına rastlamaktayız. Bu sistemlerin çalışma mekanizması aslında bir yazılım ile gerçekleşmektedir. Cihaz, kişinin parmak ucundaki benzersiz olan parmak izini tarayarak bu verinin hafızasında saklanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda sahte bir iz varsa bunu da tespit etmeyi amaçlamaktadır.

Personel parmak izi okuma sistemi nasıl çalışır?

Özellikle işyerlerinde çalışanların giriş çıkış saatlerini takip edebilmek, bazı durumlarda vardiya sistemini düzenleyebilmek için parmak izi okuma sistemleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Giriş çıkış takip sistemi olarak da adlandırılabilirler.

Fiziksel ve ekran içi parmak izi okuyuculaının çalışma mekanizması temel olarak oldukça benzerdir. Parmağınızı tarayıcıya yerleştirdiğinizde parmak izi sensörleri yani algılayıcıları devreye girer ve parmağınızın anlık görüntülerini alarak işlemeye başlar. Sonra sisteme önceden kayıt etmiş olduğunuz parmak izinizle eşleştirme yaparak o izi belirlediğiniz isim ile tanımlar.

Parmak izi okutma terminali nasıl bir cihazdır? Nerelerden temin edilebilir?

Parmak izi okutma terminali olacak çok çeşitli markalarda cihazlar vardır. Magic Pass, Enka, Idprint bu markalardan sadece bazılarıdır. Okuma terminalleri belli parmak izi hafıza kapasiteleri olan, genellikle LCD ekranlı cihazlardır. Yangın, hırsız alarm sistemlerine dahil edilebilir ve kapıya, turnike sistemine entegre edilebilirler. İnternet bağlantısı olan mobil cihazlardan kontrol ve takip edilebilirler. Cihazın çeşitli boyutlarda seçenekleri vardır. Bazı modellerde parmak izi yanında kart okuma özelliği de bulunur. Ayrıca taşınabilir parmak izi okuyucusu vardır. Okuma hızı genellikle 1 saniyeden azdır. Türkçe ve İngilizce menü dil seçeneği bulunur. Zil ile uyarı imkânı veren modellerde gerekli ayarlamalar yapılırsa okuma anında sesli ve hatta ışıklı uyarı takip edilebilir. Ortalama olarak cihaz boyutları 13x16x25 santimetreden büyük değildir.

Çoğu marka cihazı internet sitelerinden detaylı olarak inceleyip satın almak mümkündür. Şirketin çalışan sayısı ve giriş çıkış yapılma sıklığına göre uygun cihaz belirlenebilir. Parmak izi okuma sistemi için tıklayınız.