Ekim 28, 2021

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Kangal Köpeğinin Özellikleri

Türkiye’de Sivas ilinin Kangal ilçesinden adını almaktadır. Kangal köpekleri eskilerden günümüze bekçi köpeği, karabaş, çoban köpeği adlarıyla da bilinmektedir.

Kangal köpekleri sadık oldukları kadar da zeki ve koruyucu köpeklerdir. Eğitimleri kolay olmakla beraber sahibine büyük güven duygusu verir ve koruyuculuk sağlar. Kangal türü köpek sahiplenme isteyen bir kişi iyi araştırıp Sivas Kangal ilçesinden araştırılıp görülmeli sağlamlığı bozulmamış ve ırkının bozulmamış olmasına dikkat edilerek yavru kangal alınabilir. Yavru alındığı zaman sahibine alışması ve eğitilmesi çok daha kolay olacaktır.

Kangal Özellikleri

Kangal köpekleri cesur, hızlı, çevik, zeki sahibine oldukça sadıktır ve güçlü köpeklerdir. Kangalların önsezileri çok kuvvetli olduğundan kötü niyetli yabancılara.   Hissederler. Kangallar kadın ve çocuklara karşı çok uysal olup zarar vermezler.

Kangal köpekleri ağız ve burun yapıları olarak kısadır fakat güçlü yapıdadır. Dişleri çok sivri ve sağlamdır. Tüyleri genel olarak sert ve uzun tüylü değillerdir.

Kangal köpekleri genellikle çiftlik hayvanları.    Korumada çok iyidirler. Hayvanları kurtlara, ayılara, çakallara gibi zarar verecek hayvanlara karşı korumak en iyi yaptığı işlerden biridir.

Kangal köpekleri tehlike olmadıkça havlamazlar sakin yapıya sahiptirler kökü alma duyuları oldukça gelişmiştir. Genellikler yalnız kalmayı tercih ederler. Ödüllendirme sistemi ile çok rahat bir şekilde eğitilebilirler. Sürüyü korumakta çok iyidir ve zarar verecek kurtlarla bile savaşırlar kangal köpekleri iri yapıları dış görüntüsüne karşı gayet sakin ve saldırganlığı sevmezler. Kangalların gözlem yetenekleri çok gelişmiş olduğundan tehlikeleri çabuk fark ederler.

Kangal Çok Sadık Bir Köpek Türüdür

Kangal köpekleri sahiplerine karşı çok sadık olmaları ve koruyuculuk yeteneklerine sahip olmalarıyla en fazla çiftçiler tarafından tercih edebilirler. Kangal köpekleri kulübede yasarlar hem aileyi korumak hem de sürüleri korumakta kendilerine görev bilirler ve çokta koruyuculukları gelişmiş olmasından çiftliklerde talep edilmektedir. Kangallar çocuklarla çok iyi anlaşırlar tehlike hissetmedikçe yabancılara karşı bile uysal hayvanlardır, tehlike hissetmedikçe havlamazlar.

Kangal köpeği sahiplenecek aile iyi araştırıp kendilerine uygun hangi amaçla alınacağına karar vermelidir. İhtiyaca göre seçim yapılmalıdır. Kangal köpeği sahiplenildiğinde sahibinin evini, çocuğunu, sürüsünü, eşyaları arabasını insanları tanır ve onların korumanın görev olduğunu bilir ve canı pahasına da olsa sahiplenir ve asla zarar gelmesini istemezler. Kangalların sakin yapılarından dolayı sürüdeki hayvanları ürkütmeden aralarında rahatlıkla gezebilirler.