Aralık 11, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

En İyi Jim Carrey Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Jim Carrey Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Jim Carrey Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Jim Carrey Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Jim Carrey Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Jim Carrey Filmi (İmdb Sırasına Göre)

1- Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan

Imdb Puanı: 8.3

Sil Baştan filminde sevgilisini tamamen unutabilmek için hafızasını sildiren Clementine’in trajikomik öyküsü anlatılıyor. Clementine hafızasını sildirdikten sonra yeni biriyle tanışır. İlk başlarda mutluluğu yakaladıklarını zanneden çiftin iletişimi her geçen biraz daha kötüye gider.

Michael Gondry’nin yazıp yönettiği filmde Jim Carrey’a Kate Winslet eşlik ediyor. Yaklaşık 60 milyon dolar gişe hasılatı elde eden Sil Baştan, 2005 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’a layık görüldü.

2- Truman Şov

Imdb Puanı: 8.1

Truman, rahat ve huzurlu bir yaşam sürmektedir. Eşiyle mutludur. İş yerinde herkes kendisine saygı gösterir. Bir gün yıllar önce ölen babasını sokakta görmesiyle her şey tepetaklak olur. Peşi sıra gelen aksaklıklar Truman’ın yaşadığı hayatı sorgulamasına neden olur.

Truman bir şov programının içerisindedir ve hayatı 24 saat boyunca milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir. Bunu fark ettiğinde kendisi için kurulan stüdyodan kaçmaya karar verir. Jim Carrey ve Laura Liney’in baş rollerini paylaştığı yapım 1998 yılında gösterime girdi. Imdb Top 250 listesinin 168. sırasında yer alan Truman Şov’un yönetmen koltuğunda Peter Weir oturuyor.

3- Man on the Moon / Aydaki Adam

Imdb Puanı: 7.4

Aydaki Adam, televizyon tarihinin en sıra dışı komedyenlerinden biri olan Andy Kaufman’ın hayatından kesitler sunuyor. Biyografi türündeki film senaryosunu Scott Alexander ve Larry Karaszewski yazdı. Milos Forman’ın yönettiği Man of the Moon başta Golden Globe olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.

4- Dumb & Dumber / Salak ile Avanak

Imdb Puanı: 7.3

1994 yılında gösterime giren film, Jim Carrey’in dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Filmde davranışları ve sakarlıklarıyla herkesi canından bezdiren iki arkadaşın yaşadığı maceralar anlatılıyor. Filmin 1995 yılında dizisi de çekildi. Farrelly kardeşlerin yönettiği Salak ile Avanak filminin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler: Jeff Daniels, Karen Duffy, Mike Starr ve Lauren Holly

5- The Majestic

Imdb Puanı: 6.9

ABD – Avustralya ortak yapımı olan filmde Jim Carrey, geçirdiği kaza sonucu hafızasını yitiren bir senaryo yazarını canlandırıyor. Senaryosunu Michael Sloane’nin yazdığı filmi Frank Darabont yönetti. 1950’li yılların Hollywood’undan kesitler sunan yapım, dünya genelinde yaklaşık 40 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

6- Liar Liar / Yalancı Yalancı

Imdb Puanı: 6.9

Fletcher Reede, toplum içerisindeki saygınlığını ve işindeki başarısını söylediği yalanlara borçludur. Her gün onlarca kişiye yalan söyler ve bundan hiç rahatsız olmaz. Oğlu doğum gününde babasının hiç değilse bir gün boyunca yalan söylememesini diler. Dileğinin kabul edilmesiyle birlikte Fletcher için kabus dolu bir gün başlar.

7- The Mask / Maske

Imdb Puanı: 6.9

Aynı adlı çizgi filmden uyarlanan aksiyon, komedi, fantastik türündeki filmde hayatı bulduğu bir maske ile değişen Stanley Ipkiss’in yaşadığı maceralar anlatılıyor. Senaryosunu Michael Fallon ve Mike Werb’in yazdığı The Mask’ın yönetmen koltuğunda Chuck Russell oturuyor. Filmde Jim Carrey’e eşlik eden diğer oyuncular: Cameron Diaz, Peter Greene, Nancy Fish ve Richard Jeni.

8- Yes Man / Bay Evet

Imdb Puanı: 6.8

Carl Allen, kendisine ne teklif edilirse edilsin ”hayır” der. Tüm önerilere ve sorulara da aynı cevabı verir. Bu durumdan sıkılan Carl, profesyonel yardım görmeye başlar. Aldığı yardımlar işe yarar ve daha pozitif biri olmasını sağlar. Artık daha pozitif biridir ve her şeye ”evet” demektir. Ancak her şeye evet demesi başının belaya girmesine neden olacaktır.

Özgün senaryosuyla dikkat çeken ve toplam 9 ödül kazanan Yes Man’in oyuncu kadrosunda Bradey Cooper ve Zoey Deschannel de yer alıyor.

9- Me, Myself & Irene / Ben, Kendim ve Sevgilim

Imdb Puanı: 6.6

Eyalet polisi Charlie’de çoklu kişilik bozukluğu vardır. Bir yanı ne kadar kibar ve ağırbaşlı ise diğer yanı o kadar sinirli ve saldırgandır. Charlie hem suçlularla hem de sürekli ortaya çıkan diğer karakteriyle mücadele etmek zorundadır. Baş rollerini Jim Carrey ve Renee Zellweger’in paylaştığı Me, Myself & Irene 13 Ekim 2000 tarihinde gösterime girdi.

10- 23 Numara

Imdb Puanı: 6.4

Walter’ın hayatı 23 numara adlı bir romanı okumasıyla tamamen değişir. 23 sayısını takıntı haline getiren Walter’ın psikolojisi günden güne kötüye gider. Kendisine ve çevresindeki insanlara zarar vermeye başlar. Suç, dram, psikolojik gerilim türündeki filmin yönetmen koltuğunda Joel Schumacher oturuyor.

2007 yapımı filmde Jim Carrey ile birlikte Virginia Madsen ve Danny Huston rol alıyor.

 

Kaynak: yorumyapar.com