Ocak 28, 2022

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

En büyük güneş santrali

En büyük güneş santrali

En büyük güneş santrali

BAE, 600 milyon dolarlık, 285 futbol sahası büyüklüğündeki güneş enerjisi santralini devreye soktu.

Abu Dabi’de çöl bölgesindeki Ortadoğu’nun en büyük güneş enerjisi santrali, 600 milyon dolara mal oldu.

100 megavat gücündeki CSP teknolojili güneş enerjisi santrali Fransız Total, İspanyol Abengoa ve BAE’li Masdar tarafından 3 yılda 600 milyon dolara kuruldu. Enerji santrali, her yıl 175 bin ton karbondioksitin atmosfere salınmasını önleyecek.

Shams şirketinden yapılan açıklamaya göre, enerji santralinin doğaya yapacağı katkı aynı zamanda ‘1.5 milyon ağaç dikmeye veya trafikten 15 bin aracın kaldırılmasına’ eşit.

BAE’nin çöl bölgesinde dün (17 Mart) elektrik üretmeye başlayan “Güneş 1″ adlı santralin açılışında, Devlet Başkanı Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan bir konuşma yaptı. El Nahyan, santralin hizmete girmesinin, BAE’nin yenilenebilir enerji alanına yatırım taahhüdünün yerine getirilmesine verdiği önemi yansıttığını söyledi. Nahyan, “Güneş 1″ santralinin kurulmasının, BAE’nin çok kutuplu ekonomi kurarak enerji güvenliğini garanti altına almasında attığı sağlam bir adım olduğunu ifade etti.

Şems yani Güneş adındaki santral, 285 futbol sahası büyüklüğünde ve 20 bin evin bir yıllık enerjisini sağlayabilecek kapasitede.

Yetkililer her yıl buna eşit iki santrali devreye sokmayı planlıyor.

Petrol zengini Birleşik Arap Emirlikleri, 2020 yılına kadar elektriğinin yüzde yedisini alternatif enerji kaynaklarından karşılamayı hedefliyor.

Fosil yakıtlar petrol ve gaza olan bağımlılıklarını azaltmak için Ortadoğu özellikle de Körfez ülkelerinin güneş enerjisi projelerine yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığı belirtiliyor.

Bölgede güneş enerjisine geçişin ekonomik boyutunun diğer ülkelere oranla daha düşük maliyette, yıl boyunca güneş alınmasından dolayı da oldukça verimli olduğu kaydediliyor.

Suudi Arabistan geçen yıl ilk santralini açmıştı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Sekreteri Adnan Z. Amin’in, “Güneş 1″ santralinin hizmete girmesinin, Ortadoğu bölgesinde yeşil enerjiler için çizilen planın başlangıç noktası olduğunu dile getirdi. Amin, BAE’nin yenilenebilir enerji alanında yaptığı örnek ve taahhütlerin, Ortadoğu, hatta tüm dünya için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

258 bin parabolik ayna
Shams 1, tam 258 bin parabolik aynadan oluşuyor. Parabolik aynalar, sahip oldukları tasarım sayesinde, güneş ışınlarını çok daha etkin bir şekilde yakalayarak, enerjiyi tek bir noktaya odaklayabiliyor. Enerji aynı zamanda, odak noktasından dağıtılabiliyor.

Aynalarda toplanan ışık, odak olarak aynaların merkezinden geçen petrol hatlarına yönlendiriliyor. Petrol ısınıyor ve ısı dönüştürücüsüne ilerledikten sonra, ortaya çıkan buhar türbinleri döndürerek elektrik üretilmesini sağlıyor. Shams 1 güneş enerjisi santrali, 4 kilometre karelik bir alana yayılmış durumda.

Petrol zengini BAE, 2020 yılı itibari ile elektriğin yüzde yedisini alternatif enerji kaynaklarından karşılamayı hedefliyor. Bu hedef, AB üyesi 27 ülkenin 21′i tarafından 4 sene önce başarıldı.

Kaynak: hermakale.com