Aralık 10, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Diş Eti Iltihabı Ile Ilgili Bilgiler

Read this awesome post

Diş Eti İltihabı ile İlgili Bilgiler

Sağlıklı bir ağzına sahip olmak pek çok kimse için oldukça önemlidir. Belli bir kısım için de sağlıklı dişlerin mükemmel bir gülüşe katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ancak tıbbi anlamda sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücuda katkı sağlamaktadır. Nitekim ağız mevcut bakterilerin en hızlı şekilde büyüdüğü ve çoğaldığı bir ortamdır. Sağlıklı bir ağzın söz konusu olabilmesi için mevcut bütün yapıların sağlıklı olması gerekmektedir. Bu açıdan diş eti oldukça önemli bir yapıdır. Diş eti ile alakalı olarak söz konusu hastalıkların başında diş eti iltihabı gelmektedir. Oldukça yaygın bir biçimde gördüğümüz diş eti iltihabı diş kayıplarına kadar kötüleşebilen hastalıklara kaynaklık eder. Antalya diş hekimi uygulamalar arasında diş eti iltihabı tedavileri de vardır.

Diş eti tam olarak dişin kök kısmını saran pembe renkli kısımdır. Bu anlamda dişin sağlamlığı noktasında kökü desteklediği bilinmektedir. Diş eti ile alakalı ortaya çıkabilecek sorunlar diş kökünü de direkt olarak ilgilendirmektedir. Bu sebeple diş eti hastalıkları mevcut diş hekimliği alanları içerisinde oldukça önemli görülmektedir. Diş eti ile ilgili olarak en yaygın problemin diş eti iltihabı olduğunu söyleyebiliriz. Diş eti iltihabının belirtileri diş etlerinde oluşan hassasiyet, kanama ve kızarıklık durumudur. Diğer taraftan ilerleyen durumlarda dişlerde gevşeklik meydana gelmektedir. Dişin adeta sallanıyor olması da ihtimaller arasında yer alır. Diş eti iltihabının belirtileri arasında ciddi ağız kokusu da vardır. Beraberinde diş eti çekilmesi ve çiğneme sırasında ortaya çıkan ağrı da diş eti iltihabına işaret eder.

Diş eti iltihabı iki farklı başlıkla çeşitlenmektedir. İlkinde diş eti plağı ile ilgili olarak bir iltihaplanma söz konusudur. Diğer taraftan bu iltihaplanmayı birtakım sistemik faktörler ve dışarıdan alınan ilaçların etkisi de sağlayabilmektedir. Diş eti iltihabı ile ilgili ikinci kısım ise diş plağından bağımsız bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Söz konusu problemle ilgili olarak yapılan muayene ve röntgenler neticesinde mevcut iltihap teşhis edilir. Diş eti iltihabının tedavisi noktasında dişlerdeki plak temizliği ön plana çıkmaktadır. Bu sayede mevcut diş eti sorunlarının büyük bir kısmı çözümlenmiş olur. Diş doktoru Antalya diş eti uygulamalarında önemli bir yere sahiptir