Aralık 10, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Çocuk Diş Hekimi Neden Önemli?

Çocuk diş hekimi denince akla gelen çocuk iletişiminden pek de anlamayan belirli bir yaş üzeri geleneksel doktorlar artık tercih edilmiyor. Çocuklarla ilgili her durumda olduğu gibi ağız ve diş sağlığı alanı da bir hayli önemseniyor. Artık tıbbın pek çok alanının yanı sıra ağız ve diş sağlığında da geleneksel çözümler yerini daha modern tekniklere bırakmış durumdadır. Çocuk ağız ve diş sağlığının da kendine has bir yeri vardır. Çocukların gelişimsel hızlarının gittikçe ivme kazanması bu alanı önemli kılan etmenler arasında yer alır. Diğer taraftan yanlış teknikler uygulanarak elde edilen sonuçların bir ömür boyu süren etkileri söz konusudur.

İyi Bir Çocuk Diş Hekimi Nasıl Seçilir?

Çocuk diş hekimi seçtiği uygulamalarla çocuğun bireyleşmesine dek geçireceği tüm zamanı etkileyebilir. Bu noktada diş hekiminin bilgi ve becerisi hayatileşir. Özellikle diş hekimi korkusu yaşayan çocukların bu konuda pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz. İyi bir çocuk diş hekimi arıyorsanız öncelikle hekimin yer aldığı kliniğin araştırılması gerekiyor. Bilhassa özel kliniklerin ticari kaygılarının olması, sağlık kavramının önceliğini yitirmesine sebep teşkil ediyor. Diğer yandan uygulamaların teknolojik yeterliliği de klinik bazında söz konusu olan öncüllerdendir. Bu anlamda doğru kliniği seçmek birincil gerekliliktir. İyi bir çocuk diş hekimi her şeyden önce çocuğun ruhundan anlayabilecek bir hekimdir. İçinde bulunduğu durumun gerekliliğini iyi izah etmesi gerekir. Bunların yanı sıra alanında güncellikten yana olması ayrı bir önem taşır.

Çocuk Diş Hekimi Nelere Dikkat Ediyor?

Çocuk diş hekimi her şeyden önce çocuğun ağzındaki mevcut durumu tespit etmektedir. Bu durum çocuğun kliniğe gelme sebebiyle de ilişkilidir. Söz konusu durum ne olursa olsun panoramik, sefalometrik 3D görüntüleme teknikleri ile teşhis destekleniyor. Bu sayede gözden kaçan herhangi bir durum olmamasına çalışılıyor. Özellikle bebek yaştan bu yana diş çürümelerinin olduğu biliniyor. Bu gibi durumların tedavi edici ya da önleyici uygulamalarla etkisinin azaltılması amaçlanıyor. Özellikle gelişim çağında olmalarına bağlı olarak çocukların diş kayıplarının önüne geçmek en büyük öncelik olarak görülüyor. Diğer yandan estetik görünümün korunması ya da yeniden sağlanabilmesi için gerekli ortodontik tedaviler de çocuk diş hekimliğinin uzmanlıkları arasında yer alıyor.