Aralık 10, 2023

İçerik TR

Güncel İçerik Blogu

Alerjiler Çocukların Peşini Bırakmıyor !

Alerjiler Çocukların Peşini Bırakmıyor !

Alerjiler Çocukların Peşini Bırakmıyor !

Alerjik hastalıklara çocukluk çağında daha çok rastlanır. Yumurta akı,evcil hayvan tüyleri,evdeki tozlar çocuğunuzdaki alerjik hastalıkların nedeni olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emsal Sahillioğlu yaz, kış demeden çocukların sağlığını tehdit eden alerjilerle ilgili bilgi veriyor.

Allerjik hastalıklarda bağışıklık sistemi bozukluğu, duyarlanma-yeniden karşılaşma- allerjik yanıtın ortaya çıkışı şeklinde silsile izler. Beraberinde karışık genetik ve nörojenik mekanizmalar rol oynar.

Allerjenler, çoğunlukla bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler olup allerjik hastalıklara neden olan immunolojik yapılardır. Bu antijenlerin allerjiye yol açması için bağışıklık sisteminin tetiklenmesi gerekir.

Allerjik proteinler, ev akarları, yumurta akı, kivi, arı venomu, soya, buğday, mısır, baklagiller, kuruyemiş, yer fıstığı, süt, evcil hayvan tüy ve salgıları, kırmızı et, balıkta bulunur.

Vücuda giriş yolları sindirim sistemi, solunum sistemi ve deri yoluyladır.

Allerjik hastalıklara girmeden önce HİPERSENSİTİVİTE ve IgE tanımını yapmak isterim. HİPERSENSİTİVİTE, kısaca vücutta yabancı bir proteine karşı gelişen uygunsuz ve aşırı bağışıklık yanıtıdır. İMMÜNGLOBÜLÜN E ise allerjik reaksiyonlar sırasında bağlandıkları bazı vücut hücrelerinde başta histamin olmak üzere çeşitli kimyasal maddelerin salgılanmasını uyaran antikorlardır. Normalde vücutta çok az miktarda bulunup, allerjik uyaranlarla normalin kat kat üstüne çıkabilir.

Astım ve allerjik rinitte hipersensitivite gelişir. IgE vasıtasıyla oluşan allerjiler, erken ve geç faz reaksiyonları olarak iki grupta değerlendirilir.

Erken Faz: Önceden uyarılmış kişilerde allerjenin hedef organa ulaşmasından sonra dakikalar içinde gelişir. Bu durum döküntü, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, solunum yollarında hışıltı, öksürük, nefes darlığı, burunda akıntı – kaşıntı – tıkanma hissidir.

Geç Faz: Allerjen ile karşılaşmadan en erken 6 saat sonra ortaya çıkar. Çeşitli enfeksiyonlar , ilaç, egzersiz, kimyasal irritanlar gibi immünolojik olmayan faktörler IgE yoluyla olan allerjileri tetikleyip , şiddetini arttırır. IgE aracılıklı yanıt geliştiren kişiler ATOPİK olarak tanımlanır.

Atopik Dermatit (Egzema ): Vücudun hipersensitivite reaksiyonudur. Çocukluk çağı atopik dermatidi antijene spesifik IgE yapar. Bu durum çevresel ve genetik faktörlerin birlikte işlediği karmaşık bir hastalıktır. Astım ve allerjik rinitte olduğu gibi diğer atopik hastalıklarla yakın ilişkisi vardır.

Allerjik Rinit, üst hava yollarının artmış IgE ye bağlı gelişen kronik inflamasyonudur. INFLAMASYON, canlı dokunun iç veya dış kaynaklı zarra verici etkene yanıtıdır. Ve fizyolojiktir. Vücudun savunma sisteminin cevabı olarak gelişir. Amacı zararlı gördüğü etkeni yok etmek, edemiyorsa vücuttan ayrı tutmak ve hasarlı dokuları ortadan kaldırmaktır. Inflamasyon tepkisi aşırıya kaçarsa bireyde nazal allerjene maruz kalmayı takip eden dakikalar içinde aksırık, burun kaşıntısı, yarım saat içinde burun akıntısı, konjesyon ile karakterize erken faz reaksiyonu ortaya çıkar. 6-12 saat içinde de burun tıkanmasının öne geçtiği geç faz allerjik yanıt gelişir.

Astim, hava yollarında daralma ,bronşlarda aşırı cevap oluşumu ve solunum yolu ınflamasyonu ile seyreden, çeşitli klinik belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Çocukluk çağı astımlarının %80 i allerjiktir. Çoğu vakada allerjik astım IgE antikoru ile ilişkilidir. Yetişkinde hastalığın başlangıcı genellikle çocukluk yaşlarına dayanır.

Kaynak: iceriktr.com